Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

KANTE THN ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΝΑ' ΧΕΤΕ ΠΛΗΡΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ
 
ΦόρουμΠόρταλ*Latest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Σχετικά με το δικαίωμα του εκλέγειν…

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SStamatis
Admin
Admin
SStamatis


Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2010
Τόπος : Tokyo

Σχετικά με το δικαίωμα του εκλέγειν… Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σχετικά με το δικαίωμα του εκλέγειν…   Σχετικά με το δικαίωμα του εκλέγειν… EmptyΣαβ Νοε 06 2010, 13:18

Εν όψει των εκλογών ακούγονται διάφορες απόψεις και γράφονται πολλά σχετικά με το αν πρέπει ή καλύτερα αν είναι σωστό να απέχει κάποιος πολίτης από τις εκλογές .

Τα περισσότερα άρθρα είναι υπέρ του να πάμε να <<εκτελέσουμε>> το ύψιστο, όπως κάποιοι το χαρακτηρίζουν δικαίωμα του εκλέγειν που αποκτήθηκε με αγώνες και θυσίες κ.λ.π. κ.λ.π .

Όλα αυτά καλά ακούγονται ,όμως εξίσου ύψιστο σε μία δημοκρατία είναι να σεβόμαστε έστω και εάν διαφωνούμε το δικαίωμα του συνανθρώπου μας να έχει και να εκφράζει αντίθετη άποψη ,έστω και με άκομψο τρόπο δίχως να του βάζουμε ταμπέλα.
Ο καθ ένας μπορεί να διαχειριστεί υπεύθυνα όπως θέλει την ψήφο του γιατί είναι αποκλειστικά δική του και να μην ακούσει κανένα, μα κανένα ,για να κοιμάται ήσυχος τα βράδια και να μην αισθάνεται μετανοιωμένος και προδομένος.
Προσωπικά αποφάσισα να ψηφίζω στο εξής μόνο στις αυτοδιοικητικές εκλογές, δίχως να έχω ενοχές ότι είμαι κακός ή μη ενεργός πολίτης.
Εδώ που έφτασαν τα πράγματα αναγκάστηκα να αλλάξω τον τρόπο σκέψης που μου επέβαλε το κατεστημένο.
Εάν κάνεις αυτό είσαι λάθος ,εάν κάνεις το άλλο είσαι σωστός! Εάν δεν πάς να ψηφήσεις ενισχύεις το πρώτο κόμμα κ.λ.π.
Μπορώ να σκεφτώ και μόνος μου και ας κάνω λάθος.
Όταν μια ποδοσφαιρική ομάδα δεν πάει καλά ,συνήθως η διοίκηση αλλάζει τον προπονητή και όχι τους ποδοσφαιριστές.
Κάποιες φορές για λόγους ευθιξίας ή από φιλότιμο , ο προπονητής παραιτείται από μόνος του.
Το ίδιο συμβαίνει και στις μεγάλες επιχειρήσεις.
Όταν μία ανώνυμη εταιρία έχει ζημιές , ή δεν παράγει κέρδη ,συνήθως αλλάζει ο Διευθύνων σύμβουλος και όχι οι εργαζόμενοι, εκτός και εάν είναι οικογενειακή επιχείρηση.
Στην πολιτική γιατί δεν ισχύει αυτό;
Ποτέ δεν φταίει ο προπονητής(ο εκάστοτε πρωθυπουργός) ,ποτέ δεν φταίνε οι σύμβουλοι(βουλευτές) ,εκτός σπανίων περιπτώσεων και πάντα φταίνε οι προηγούμενοι, με ηθικό αυτουργό τον απλό πολίτη ( λαός),που έκανε την μαλακία και ψήφισε τους άλλους.
Και εάν δεν πάει να ψηφίσει, και τους γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων του μπας και συμμορφωθούνε , πάλι τον κράζουν και του φορτώνουν την ρετσινιά του ανεύθυνου πολίτη και του φταίχτη.
Άρα να θεωρήσω ότι είναι οικογενειακή επιχείρηση η διακυβέρνηση της χώρας , και είτε ψηφίσω είτε όχι ,εγώ(ο λαός ) θα είμαι αυτός που φταίει;
Σε λίγο θα μας πούνε ότι εμείς (ο λαός) χρεοκοπήσαμε την Ελλάδα και ότι συγκυβερνούσαμε τόσα χρόνια αλλά δεν το ξέραμε.
Ρε δεν πάνε να κοιταχτούνε …..φτάνει ποια!!!
Μαύρο στον κάθε λογής κακό Μαυρογιαλούρο!!!!! ΡΕ Μ Α Υ Ρ Ο
Ίσως έτσι τους κράξει η παγκόσμια κοινότητα και ίσως κάποιοι από αυτούς πάνε επιτέλους στα σπίτια τους .
Χρόνια τώρα <<ψαρεύουν>> με δυναμίτη και έχουν καταστρέψει το <<γόνος>>.
Ο έχων ώττα ακούει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σχετικά με το δικαίωμα του εκλέγειν…
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σχετικά με τη νοοτροπία του πρωθυπουργού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Εφημερίδα του Forum :: Nεα απ όλη την Ελλάδα-
Μετάβαση σε: